degorska.art.pl                       Izabela Degórska POWRÓT

 
 


IZABELA  DEGÓRSKA

Autorka powieści, scenariuszy, dramatów i bajek. Laureatka wielu konkursów literackich. Mieszka w Szczecinie.

W latach 1998 - 2008 jako niezależna dziennikarka zrealizowała ponad pół tysiąca reportaży i felietonów telewizyjnych. Pracowała między innymi dla magazynów interwencyjnych (Polsat, TVP3) i tematycznych (STYL i ZDROWIE w TVN24), współpracowała z Ekspresem Reporterów w TVP2, magazynami rozrywkowymi w TV4 i RTL7 oraz Orange Sport. Wyreżyserowała film dokumentalny "Azyl dla ptaków", jest autorką cyklu programów telewizyjnych, robiła teledyski, filmy promocyjne i edukacyjne oraz rejestracje spektakli teatralnych i koncertów. Pracowała jako lektor przy udźwiękowianiu reportaży i filmów promocyjnych, a także współpracowała z Polskim Radiem Szczecin oraz z prasą.

Czarnogóra, 2004. Podczas realizacji nagrania dla TVN 24Zadebiutowała w 2002 roku "Bajką o szczęściu", obecnie jedną z najczęściej wystawianych w Polsce współczesnych sztuk teatralnych dla dzieci. W 2008 roku ukazała się jej pierwsza powieść pt. "Najwyższa pora na miłość". Niedługo potem nawiązała współpracę jako scenarzystka i zajęła się zawodowo pisaniem (scenariusze teatralne, filmowe i telewizyjne oraz powieści). Jest autorką tekstów dla dzieci i dla dorosłych.

W latach 2009 i 2010 pisała dialogi do telenoweli KLAN (60 odcinków).
Na planie telenoweli KLAN (2009)

W latach 2011 - 2014 była w gronie ekspertów PISF.

Teksty Izabeli Degórskiej realizowane są na zawodowych scenach
w kraju i za granicą (Mostar w Bośni i Hercegowinie, Burgas i Sliven w Bułgarii, Szibenik w Chorwacji, Rovereto we Włoszech) oraz przez teatry polonijne (Kanada, Stany Zjedoczone, Australia, Ukraina).

W jej dorobku są między innymi:

  • "Mężczyzna znaleziony w szafie", który reprezentował polską dramaturgię na Festiwalu Krótkich Form w Rovereto (2010, Włochy);
  • wyróżnienia i nagrody w konkursach dramatopisarskich (komedie, dramaty i sztuki dla dzieci);
  • premiery na scenach polskich i zagranicznych (Bułgaria, Chowacja, Kanada, Bośnia i Hercegowina, Włochy)
  • publikacje scenariuszy tłumaczonych na angielski, chorwacki, bułgarski i ukraiński;
  • powieści dla dorosłych oraz książki dla dzieci.