Archiwum
czyli co się działo z moimi tekstami w latach 2008-2010
POWRÓT

 
Dodano 22. listopada 2010 roku

UWAGA!!!! PRAPREMIERA!!!Wielkimi krokami zbliża się prapremiera mojej nowej sztuki  dla najmłodszych.
"MOC PREZENTÓW" będzie można zobaczyć już 3. grudnia w Teatrze Lalek Pleciuga w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego. Czekam na nią z niecierpliwością, bo powinno dziać się fajnie, wesoło i radośnie. Krótko o  tekście:

Święta tuż-tuż i na Biegunie Północnym praca aż wre. Prezenty są już gotowe, trzeba je tylko pięknie zapakować. Elfy dostają do pomocy Filipka, który nigdy jeszcze nie widział Świętego Mikołaja. Wystarcza chwila nieuwagi i wór prezentów znika aż w piekle!

Co wydarzy się dalej, trzeba zobaczyć osobiście. Zapraszam do Pleciugi! 


FOTO ROBERT STACHNIK

-------------------------------------------------------------------

Dodano 6. listopada 2010 roku

UWAGA!!! PRAPREMIERA PO WŁOSKU!!!

Z przyjemnością zawiadamiam, że mój tekst pt.


"Mężczyzna znaleziony w szafie"

będzie prezentowany na międzynarodowym festiwalu krótkich form ze świata
DIVERSE PAROLE DIVERSE we Włoszech
  
w dniu 20. listopada.

Reżyseria ESTER D'AMATO i EMANUELA ROSSINI.

Festiwal odbywa się w Rovereto i obejmuje pokaz 10 krótkich spektakli z całego świata - w tym roku z Czech, Niemiec,  USA, Polski, Rosji, Włoch, Francji i Izraela. Pierwsza prezentacja, właśnie w sobotę, 20. listopada, będzie zawierać obok mojego tekstu, krótkie formy autorstwa
  • Vaclava Havla (Czechy)
  • Daniela Call (Niemcy)
  • G.P. Dry (Floryda)
Jest mi ogromnie miło reprezentować na tym festiwalu polską dramaturgię.

Niżej notatka z włoskiego programu imprezy.
 


Dodano 24. września 2010 roku

Zapraszam w ten weekend na spektakl charytatywny do Koszalina. Będzie okazja obejrzeć wyjątkowe przedstawienie, w ktorym smoczek Hieronim wystapi...

TYLKO DLA DOROSŁYCH! 

Szczegóły niżej, w notatce z GŁOSU KOSZALIŃSKIEGO.

Koszalin. Spektakl charytatywny w BTD

Czy bajka o smokach może zachwycić nie tylko dzieci? Oczywiście! Możecie się o tym przekonać 26 września. Przekonać i jednocześnie pomóc, bo będzie to spektakl charytatywny.
 

«W minionym sezonie artystycznym na afiszu Bałtyckiego Teatru Dramatycznego pojawiła się bajka "Smoczek Hieronim" w reżyserii Zdzisława Derebeckiego, dyrektora BTD. To historia małego smoczka, który bardzo chce być duży. (…)

- W trakcie prób aktorzy wpadają na pomysły, których na pewno nie moglibyśmy zaprezentować dzieciom - śmieje się dyrektor Derebecki. - A ja zawsze bardzo chciałem na stałe do repertuaru wprowadzić bajkę dla widzów dorosłych. Mogę ten pomysł zrealizować choć w części i dlatego raz pokażemy bajkę tylko dla widzów dorosłych. Gramy ten sam tekst, ale mogę zdradzić, że będą inne... zabawki.

Pomysły na ostateczny kształt spektaklu rodziły się głównie na próbach. Podobno śmiechu było co me miara. Możemy jedynie zdradzić, że na scenie nie zabraknie sprośności, które niejednego widza przyprawią o pąsowe policzki. Dobra zabawa, choć szalenie ważna, to nie wszystko.

Spektakl ma cel charytatywny. - Dochód z bajki zostanie przeznaczony na wyposażenie świetlicy dla dzieci na Oddziale Dziecięcym w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. (…)»

"Bajka tylko dla dorosłych"
(ASIA)
Głos Koszaliński nr 206/4-5.09.
07-09-2010

-------------------------------------------------------------------

Dodano 22. września 2010 roku

Zapraszam do obejrzenia teledysku

MOON ECLIPSE

Pracowałam przy jego realizacji, jestem też autorką tekstu.
Niżej link:

http://www.youtube.com/watch?v=fhXd3hsGk4k


Dodano 16. lipca 2010 roku

W ramach akcji LATO W TEATRZE Teatr Lalek PLECIUGA w Szczecinie zorganizował dla dzieci warsztaty teatralne, podczas których młodzi adepci sztuki przygotowywują przestawienie do mojego tekstu pt.

"HUMBA, BUMBA, BANG!"

Nad całością czuwa Magdalena Bogusławska.
Niżej fragmenty relacji prasowych opisujących to przedsięwzięcie:

<,/.../ Punktem wyjścia do stworzenia spektaklu był tekst Izabeli Degórskiej. Jest on niezwykle ciekawą propozycją dramatyczną, która pokazując świat zwierząt mówi bardzo ludzkim ludzkim głosem o fundamentalnych prawdach i podstawowych emocjach dorosłych i dzieci. "Humba, bumba,bang" traktuje o smutkach, o samotności i prawdziwej przyjaźni, ale przede wszystkim uczy pięknej sztuki akceptacji i szukania dróg prowadzących do szczęścia.

Historia Żyrafki Cecylki, Nosorożca Teodora i Kameleona Leona uczy, że piękno tkwi w naszej naturze, a przyjacielem okazać może się każdy, pod warunkiem, że pokochamy go całego, ze wszystkimi zaletami oraz wszystkimi wadami. Opowieść ta uświadamia, że każdy z nas jest tym, kim jest i że długa szyja może się na coś przydać, tak jak przydać może się także róg na nosie.>

S. Wasilewski, Kurier Szczeciński

<Uczestnicy warsztatów teatralnych podzieleni są na cztery grupy: aktorską, muzyczną, plastyczną oraz promocyjno-dziennikarską. Każda z grup ma do wykonania określone zadania pod okiem specjalistów i instruktorów. (...)>

k.wojcik

http://www.kultura.stetinum.pl/pl/wiadomosci/teatr/Humba_Bumba_Bang


 

                            foto: Ł. Szełemej                                               foto: A. Szkocki

Zapraszam do Pleciugi w najbliższy weekend!

17 lipca o godz. 16.00 i w niedzielę o godz. 11.00


Dodano 31. maja. 2010 roku

30. maja 2010 roku odbyła się

prapremiera mojej sztuki pt. "SMOCZEK HIERONIM"
(tytuł oryginalny "Wszystkie smoki o tym wiedzą")

w  Bałtyckim Teatrze Dramatycznym.

KLIKNIJ na fotografię, aby obejrzeć zapowiedź wideo!

"Najprawdziwsza prawdą jest to, że tylko pomaganie innym jest dowodem na prawdziwą odwagę" napisał w programie do prapremirowego spektaklu pt. Smoczek Hieronim pan Sławomir Czeszejko. Przekonać się mogą o tym młodzi widzowie, którzy obejrzą przygody smoczka Hieronima w koszalińskim teatrze.

Bardzo wesołe, żywiołowe przedstawienie, w którym jest tmiejsce i na śmiech, i na odrobinę strachu wyczarował w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym
reżyser Zdzisław Derebecki. 

Zapraszam do Koszalina!

PRAPREMIERA W KOSZALINIE!

OBSADA: Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Małgorzata Wiercioch, Marcin Borchardt, Artur Czerwiński, Piotr Krótki, Wojciech Rogowski i Jacek Zdrojewski.

Więcej fotografii już niedługo w szufladce GALERIA.


-------------------------------------------------------------------

Dodano 3.maja 2010 roku

UWAGA! PRAPREMIERA!

SMOCZEK HIERONIM W KOSZALINIE!

W ostatni weekend maja w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym odbędzie się prapremiera mojej sztuki pt.„Smoczek Hieronim” (pierwotnie „Wszystkie smoki o tym wiedzą”) w reżyserii Zdzisława Derebeckiego. W roli tytułowej Jacek Zdrojewski. Scenografia: Beata Jasionek, muzyka: Maciej Sobczyński, prezentacje multimedialne: Krzysztof Meyer.

SERDECZNIE ZAPRASZAM!


Dodano 27. kwietnia 2010 roku

Z przyjemnościa zamieszczam dwie fotografie z prezentacji czytanej sztuki RUBI (szczegóły niżej). Więcej zdjęć w GALERII. ZAPRASZAM DO OGLĄDANIA!

 

-------------------------------------------------------------------

Dodano 21. kwietnia 2010 roku

25. kwietnia, w niedzielę, o godzinie 11:00 zapraszam do Teatru Studyjnego w Łodzi na prezentację czytaną mojej sztuki pt. „RUBI”.

REŻYSERIA: ANETA GROSZYŃSKA
LILITH: ANNA PRÓCHNIAK
ADAM: JANEK JAKUBOWSKI
RUBI: PAWEŁ KUDAJPrezentacja odbędzie się w ramach „Warsztatów w procesie rozwoju”, które towarzyszą XXVIII Festiwalowi Szkół Teatralnych w Łodzi.

Poza moim tekstem prezentowane będa również

Bożeny Intrator - PRKAKTYKA WZGLĘDNOŚCI - reż. Paweł  Maślona (Wydział Radia i Telewizji UŚ) oraz Jacka Getnera - POLONEZ - reż. Paweł Świątek (PWST Kraków).


Ze strony PWSTViT:

W dniach 22-25 kwietnia 2010 r. po raz kolejny Festiwalowi Szkól Teatralnych towarzyszyć będą Warsztaty dramatu w procesie rozwoju współorganizowane przez Agencję Dramatu i Teatru (ADiT).
Ideą warsztatów jest koncentracja na samym procesie twórczej i partnerskiej pracy nad tekstem. /.../ Ukonstytuowane w sposób organiczny „grupy robocze” (autor + reżyser + aktorzy) po kilku dniach prób prezentują publiczności rezultaty zamkniętej, studyjnej pracy w postaci próby czytanej jako etapu w procesie twórczym. /.../

Dodano 29. listopada 2009 roku

Minęło sporo czasu od mojego ostatniego wpisu. Nie znaczy, że nic się nie działo. Warto wspomnieć kolejną premierę "Bajki o szczęściu" w świetnej realizacji Janusza Ryla-Krystianowskiego, która miała miejsce 20. września tego roku w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży.

Tekst tej sztuki pojawił się też po raz pierwszy drukiem (czerwiec 2009) w tłumaczeniu na język chorwacki i angielski w antologii zatytułowanej

Poljska citanka (chorw.) / Polish Reader (ang.)

Słowo wstępne do antologii napisał Zbigniew Rudziński, "Bajkę o szczęściu" przetłumaczyli Pero Mioc i  Lucija Zigrowić.

To jedna z rzadkich okazji zaprezentowania polskiej dramaturgii dla dzieci i młodzieży, którą zawdzięczmy szczególnie pracy panów Zbigniewa Rudzińskiego i Pero Mioca.

Antologia zawiera siedem sztuk teatralnych wspólcześnie żyjących polskich dramaturgow wraz z biografiami i fotografiami autorów.

Zainteresowanych tą pozycją odsyłam do Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Niżej pozycje zawarte w antologii:

Liliana Bardijewska:   Five Minutes

Krystyna Chołoniewska: AbsentScenes from a Family Life

Monika Milewska: The Advantures of the Famous Rodrig

Maciej Wojtyszko: Dragon’s Bonaventur Holidays

Izabela Degórska: A Fairy Tale of Happiness

Marta Guśniowska: The Fairy Tale of the Horseless Knight

Michał Walczak: The Last Dadd

*****************************

W internetowym kwartalniku literacko-artystycznym SZAFA (http://szafa.strefa.pl/32/32/szafa.htm) nr 32 opublikowane zostało moje opowiadanie pt. ORNAMENT.


Poza tym wiele się działo na scenach amatroskich. Zainteresowanych zapraszam do szuflady REALIZACJE AMATROSKIE.


Dodano 25. lutego 2009 roku

Miło mi powiadomić, że od 17. lutego pojawiają się odcinki telenoweli KLAN z dialogami mojego autorstwa. Trzy pierwsze to: 1625, 1630 i 1634.

Mój udział jest skromny - nad całością pracuje sztab ludzi  - ale zawsze...

Pozdrawiam widzów serialu!

A niżej zdjęcie z planu (dom na Sadybie), a na nim pani Barbara Bursztynowicz (serialowa Elżbieta Chojnicka), ja i Andrzej Grabarczyk (serialowy Jerzy Chojnicki).


Dodano 28. grudnia 2008 roku

Dziś został nieco zmieniony rozkład informacji. Pojawiła się szuflada
REALIZACJE AMATORSKIE,
w której oprócz dotychczasowych informacji - fotografie ze spektakli amatorskich oraz linki do filmików z przedstawień.

W szufladzie PIOSENKI można posłuchać piętnastu piosenek mojego autorstwa i w moim wykonaniu.

ZAPRASZAM!

No i wszystkiego najlepszego w
Nowym Roku 2009!


Dodano 19. lipca 2008 roku

5. czerwca PRAPREMIERA „KRUSZYNKI” W JAWORZNIE.

Szczegóły w szufladzie
informacje o realizacjach amatorskich

KLIKNIJ!Dodano 28.czerwca 2008 roku

Zapraszam do szuflady  RECENZJE-WYWIADY, gdzie przeczytać można rozmowę o mojej nowej powieści zamieszczoną w Kurierze Szczecińskim

oraz do szuflady SZTUKI DLA DZIECI, gdzie sporo nowości o realizacjach amatorskich.

W GALERII zaś fotki ze spotkania autorskiego w szczecińskim empiku.

-------------------------------------------------------------------

Dodano 17. czerwca 2008 roku

SPOTKANIE AUTORSKIE W SZCZECIŃSKIM EMPIKU!

W piątek, 20. czerwca zapraszam do salonu Empiku w Galaxy na godzinne spotkanie autorskie. Będę tam promować swoją debiutancką powieść pt.

„Najwyższa pora na miłość”.

W programie czytanie fragmentów powieści oraz multimedialna prezentacja miejsc Szczecina pojawiających się na kartach powieści.

Spotkanie poprowadzi Mateusz Kostrzyński.SERDECZNIE ZAPRASZAM!!!
Dodano 31. marca 2008 roku

"NAJWYŻSZA PORA NA MIŁOŚĆ"
OD 18. MARCA W KSIĘGARNIACH!-------------------------------------------------------------------

Dodano 29. marca 2008 roku

"BAJKA O SZCZĘŚCIU" W TEATRZE KRAM

Teatr „KRAM” z Wrocławia tworzą  Anna Kramarczyk i Krzysztof Grębski - aktorzy Wrocławskiego Teatru Lalek i wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Od kilku lat prezentują najmłodszym widzom „Bajkę o szczęściu”. To spektakl lalkowy (lalki typu Bunraku).

SPEKTAKL PREZENTOWANY BYŁ W MARCU W DZIERŻONIOWSKIM OŚRODKU KULTURY ORAZ W LUBUSKIM TEATRZE W ZIELONEJ GÓRZE.

reżyseria: Krzysztof Grębski
scenografia: Maciej i Monika Luścińscy
muzyka: Jerzy Kaczmarek
tekst: Izabela Degórska

Więcej w szufladzie RECENZJE.

-------------------------------------------------------------------

Dodano 5. marca 2008 roku

Miło mi poinformować, że wkrótce nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka pojawi się w księgarniach moja debiutancka powieść pt. "Najwyższa pora na miłość".
Trzy kobiety i trzy miłosne historie.
Ania Kujawiak, nieutulona w żalu wdowa i samotna matka, pragnie zostawić za sobą smutną przeszłość i znaleźć faceta. Pomoże jej w tym szwagierka, entuzjastka feng shui, tarota i wszystkiego co dziwne i tajemne.
Czy to odrobina magii, czy raczej zbieg okoliczności sprawiają, że na drodze Ani stają dwaj mężczyźni: Krzysiu Strączek, jej szkolny cichy adorator, a dziś wzięty aktor serialowy, i Mateusz Kośmider - amant zabójczo przystojny, ale o tajemniczej przeszłości i bliżej nieokreślonej orientacji...
W tym samym czasie perypetie miłosne przeżywają także córka Ani - dziesięcioletnia Marysia zakochana po uszy w koledze z klasy oraz matka naszej bohaterki. Stateczna dama przed sześćdziesiątką jest pełna rozterek, czy wypada jej w tym wieku kochać i, o zgrozo!, być kochaną.
Co jest większym bagażem - wiek, ponura przeszłość, czy może nieujarzmione hormony? I kiedy jest najwyższa pora na miłość?
Gwarantuję dużą dawkę humoru i... mojego rodzinnego Szczecina.
Dodano 2. stycznia 2008 rokuSPEŁNIENIA MARZEŃ
W NOWYM ROKU

Izabela Degórska

ZOBACZ
co działo się wcześniej


Kliknij na ikonkę

2006 - 2007